| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Type: | Sheet Extruder |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Raw material | PET granules or PET recycled material |
| Width of final product | 9-32mm |
| thickness of final product | 0.4-1.2mm |
| Max Capacity | 300-330kg/hour |
| Manpower | 2-3 persons/shift |
| Machine Dimension | 58*2*8m |
| BRANDS | |
| Gearbox: | GUOMAO |
| Contactor: | Siemens |
| Temperature controller | Fotek |
| Inverter | INVT |
Advantages of PET Stapping making machine
1. Screw with compression ratio especially for PET, gradually changing diameter and deeper thread groove at the melting part;
2. Gearbox with hardened gears; Die can be precisely adjusted to ensure stable production and smooth surface of straps;
3. Stainless steel cooling trough with four thermo treatment processes displaces the traditional one;
4. Haul off rollers with bigger size ensure the quality of products;
5. New rolling technology overcomes the shortcomings of traditional rolling machine like high gradient and bending delection;
6. Laser embossing roller makes clear and even patterns.
FAQ
1. Are you trading company or manufacturer?
We are manufacturer, and also provide the business solution to all the friends.
2. Do you have quality certificate?
Yes we have CE, SGS etc.
3. What's the delivery time?
Around 40~50days, however, based on order.
4. What is your overseas service?
We will provide high quality overseas service ,our technical staff will be able to provide you with technical support, for you personally to overseas assembly and test equipment.