Extruder 5-15mm PP Pet Winding Machine Servo Winder with PLC Control
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JT-Automatic winder
- Type
- Sheet Extruder
- Plastic Processed
- PP
- Product Type
- Extrusion Molding Machine
- Feeding Mode
- One Feed
- Assembly Structure
- Integral Type Extruder
- Screw
- Single-Screw
- Engagement System
- Full Intermeshing
- Screw Channel Structure
- Deep Screw
- Exhaust
- Don't Exhaust
- Automation
- Automatic
- Computerized
- Computerized
- Automatic Rewinding
- Yes
- Automatic Tape Cutting
- Yes
- Automatic Roll Changing
- Yes
- PLC Control
- PLC
- Sensor Motor
- Yes
- Smooth Winding
- Yes
- Advanced Technology
- Yes
- Suitable for Industries
- PP Strapping
- Pull
- 50-500kg
- Gross Weight
- 10kg/Roll
- Width
- 5-19mm
- Thickness
- 0.3-1.2mm
- Length
- 1000-10000m
- Transport Package
- PE
- Specification
- L1900*W1850*H1800(mm)
- Trademark
- JT
- Origin
- Shenzhen
- HS Code
- 8477209
- Production Capacity
- 50000 Sets/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 190.00cm * 180.00cm * 180.00cm
- Package Gross Weight
- 650.000kg
Product Description
https://membercenter.made-in-china.com/productmanage.do?xcase=view&prodId=PAmRuJwTVVWq&queryGroupId=&queryCatCode=&pageSize=30&queryState=-1&prodUpgradeActivity=
Automatic winding machine, PP automatic winding machine, PET winding machine
1. Torque motor(Main machine) 4N.M
2. Change roller motor By air cylinder
3. Conveyor belt motor 0.4KW
4. PLC contactor (switch) Korean LS brand
5. Transducer and Approach toggle Light: Korean AUTONICS
6. Type Single station station
7. Winding Diamete of paper core 200 mm X185 mm(can Customized)
8. Surface treatment High temperature spray chromeplate
9. Machine dimension 1600MM*1500MM*1400MM(L*W*T)
10. Change roller time Around 12 seconds
11. Automatic cutting yes
12. After cutting machine automatic nailling fixed strap then rolling,make final roller orderliness
| Name | PP Automatic winding machine |
| Winding specification | 5-19mm |
| Paper core specification | Ø200*180mm |
| Gas pressure | 5-7kgf |
| PLC touch screen | PLC |
| Self-winding | Yes |
| Automatic rewinding | Yes |
| Automatic stop | Yes |
| Dimensions | 1900*1850*1800mm |
| Weight | 650KG |
After the automatic winding machine completes the winding, the strapping tape is automatically moved to the storage conveyor. The conveyor can hold about 3 rolls of strapping tape, and the conveyor belt can be lengthened according to customer needs. During the whole process, the PP strapping tape is wound and arranged without loosening or deformation.
PP PET servo motor winding machine adopts servo motor torque mode for winding spool, and the torque during winding can be set by touch screen.
After the PP PET servo motor winding machine is wound, the discharge belt is automatically moved to the storage belt conveyor. About 3 rolls can be placed on the conveyor, and it can also be lengthened according to customer needs.
Q: Where is the automatic winding machine made?
A: China
Q: What is the voltage of the automatic winding machine:
A: 220V
Q: What mode is the automatic winding machine controlled by?
A: Servo motor control
Q: Can the automatic winding machine be purchased separately?
A: Yes
Q: Does the automatic winding machine require manual operation?
A: No, the entire process is controlled by PLC computerization.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Wrapping Machine
- Automatic winding machine
- Extruder 5-15mm PP Pet Winding Machine Servo Winder with PLC Control