|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
https://membercenter.made-in-china.com/productmanage.do?xcase=view&prodId=RGErKHMlgjci&queryGroupId=&queryCatCode=&pageSize=30&queryState=-1&prodUpgradeActivity=
Plastic Machinery PP Pet Automatic Wrapping Machine for Servo Motor
The automatic winding machine is controlled by a servo motor. It can rewind PP tapes with a width of 5-19mm. The corresponding width can be selected through the touch screen for rewinding, without the need to manually change the transmission gear.
PP Parameters of automatic winding machine
| Name | Automatic Winding Machine |
| Tape width | 5-19mm |
| Thickness | 0.4-1.2mm |
| Control mode | servo motor |
| Pressure | 4-7kgf |
| PLC control | YES |
| Paper tube | Ø200*180/190mm |
| Max weight | 10kg/roll |
| power single-phase | 220V |
| Weight | 650KG |
| Overall dimension | (L)1900mm*(W)1850mm*(H) 1800mm |

FQA:
Q: Where is the automatic winding machine made?
A: China
Q: What is the voltage of the automatic winding machine:
A: 220V
Q: What mode is the automatic winding machine controlled by?
A: Servo motor control
Q: Can the automatic winding machine be purchased separately?
A: Yes
Q: Does the automatic winding machine require manual operation?
A: No, the entire process is controlled by PLC computerization.