| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 12months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
https://jiatuo2024.en.made-in-china.com/product/SGKUqXPdyBVb/China-Eco-Friendly-Pet-Plastic-Strapping-Widely-Use-in-Construction-and-Agriculture-Industry.html
9-32mm Plastic Pet Strap Making Machine Pet Belt Production Line with Automatic Winder
PET packing strap is widely used in packing applications, it can replaced the steel strap for packing application, as its good tensile strength, flexible, low prolongation rate, good performance of high temperature resistant, non-rustiness, and low use-cost, etc, it is used in steel, construction material, chemical fiber, paper making, tobacco, agriculture, election, etc.
| Product Name | PET 1 to 4 Strapping Production Line |
| Model Number | JTPET-110 |
| Applicable Raw Materials | PET Virgin Material or 100% PET Recycled Material |
| Number of Screws | 1 |
| Number of Extruded Straps | 4 |
| Strap Width Range | 9-32 mm |
| Strap Thickness Range | 0.4-1.2 mm |
| Production Capacity | 360-380 kg/h |
| Required Workshop Size (L×W×H) | 65 m × 2 m × 7 m |
Processing Flow of PET strap extrusion line
Application for plastic steel strapping
As a new type of strapping product with strong tensile force and corrosion resistance, PET strapping belt is gradually replacing traditional stainless steel strapping products with overwhelming advantages in performance and price. Therefore, the potential of PET strapping production line as a small and medium-sized investment is huge.It is widely used in steel, aluminum, chemical fiber, cotton spinning, tobacco, paper, metal can making and other industries.
Q1:Are you a trading company or a manufactory?
Q2:What's your guarantee or the warranty of the quality if we buy your machines?
Q3:When can I get my machine after I paid?
Q4:How about the spare parts?
A4:After we deal down all the things , we will offer you a spare parts list for your reference.