| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
https://membercenter.made-in-china.com/productmanage.do?xcase=view&prodId=uGnYakqcVBhx&queryGroupId=&queryCatCode=&pageSize=30&queryState=-1&prodUpgradeActivity=
Plastic Machinery PP Pet Automatic Winding Machine for Servo Motor Control
Features of PP PETautomatic wrapping machine:
Automatic winding machine, Servo winding machine, is a wire machine for PP PET strapping tape, winding the whole body, the winding layer is flat,
This PP/PET automatic winding machine is suitable for the PP/PET packaging belt industry.
This PP/PET automatic winding machine winding neatly, winding flat.
This PP/PET automatic winding machine has 2 winding modes: meter & weight, which can be switched.
| Name | Automatic Winding Machine |
| Tape width | 5-19mm |
| Thickness | 0.4-1.2mm |
| Control mode | servo motor |
| PLC control | YES |
| Paper tube | Ø200mm |
| Max weight | 80-350kg/roll |
| Weight | 650KG |
Service:
1. Shelf life: 12 months
2. Consumable parts: spare parts are available
3. Support 24-hour online service.
4. Free system upgrade service.
5. Remote detection service.

FQA:
Q: Where is the automatic winding machine made?
A: China
Q: What is the voltage of the automatic winding machine:
A: 220V
Q: What mode is the automatic winding machine controlled by?
A: Servo motor control
Q: Can the automatic winding machine be purchased separately?
A: Yes
Q: Does the automatic winding machine require manual operation?
A: No, the entire process is controlled by PLC computerization.