|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Color: | Customized |
| Eco-Friendly: | Eco-Friendly |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
https://jiatuo2024.en.made-in-china.com/product-list-1.html
Printed Polypropylene Strip Plastic Pp Packing belt PP Strapping Band
Technical of JIATUO PP Strapping
| Certificate | CE&ISO9001 |
| Tension | 60-300kgf |
| Material | PP NEW RAW material |
| width | 5mm |
| length | 6000m per roll |
| Thickness | 0.5mm |
| usage | Pallet/ cartons packing |
| Strap Color | according to customers' requirement |
| logo | Customers' LOGO printing is available |
| Packing | 1. Shrink Film,2. Plastic bag with handle, 3. Color Box. |
Advantages of PP packing belt
1. Appearance and texture: With bright colors, it shows a high - quality texture, making the packaging look more professional.
2. Adhesiveness: It has excellent adhesiveness. During packing, it can closely adhere to the bundled items, preventing them from falling off and ensuring the safety of goods during transportation and storage.
3. Specification advantages: It has a width of 5mm, a thickness of approximately 0.5mm, and each roll can be up to 6,000 meters long. The long length reduces the replacement frequency, saves packaging costs, improves work efficiency, and enhances the smoothness of the production line.
Application: apply for electric strapping machines and other portable manual/electric strapping machines. It is an excellent choice for a variety of applications: bundling together goods on pallets, books, pipes, lumber, concrete block, wooden/paper boxes, etc.
More efficient: Moisture and rust-proof strapping. More cost-effective compared to steel belts.
FAQ
1. Do you accept OEM or ODM ?
Yes, OEM and ODM are accepted, bags are customized in bulk production at buyer requests.
2. Can I get some sample ?
Yes, we supply free sample, but only need you pay expree cost.
The express cost will be refund when you place first order. OEM/ODM sample fee will charge first and refund after bulk order.
3. What is the MOQ ?
If we have same fabric in stock, MOQ can be 200pcs for each size and each color.
4. Could I put my own LOGO on or print my own design ?
Yes, customized logo and design are welcomed.
5. What is the delivery time ?
First trial order normally can be finished within 7 days.