|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
https://membercenter.made-in-china.com/productmanage.do?xcase=view&prodId=WGVYXEjdLKcb&queryGroupId=&queryCatCode=&pageSize=30&queryState=-1&prodUpgradeActivity=
Plastic Extruder Pet Automatic Winding Machine with 9-32mm Width
Features of PET automatic wrapping machine:
1.Using condition: power single-phase 220V, air pressure 4-7kgf, plug the air pipe(Φ8)in according to the marks on the equipment,connect the electronic line(2.5 m2 +).Ventilate first, then electrify(When turning off the machine in reverse order-first turn off the electricity, then turn off the air pressure).
2.Paper core: ø 406mm* (150MM,190MM) Spindle disc separation type (other size discs simplify the replacement possibiliy)
3.Dimensions :(about) length 1200MM* width 1200MM* height 1850MM
| Name | Automatic Winding Machine |
| Tape width | 9-32mm |
| Thickness | 0.4-1.2mm |
| Control mode | servo motor |
| PLC control | YES |
| Paper tube | Ø406mm |
| Max weight | 80-350kg/roll |
| Weight | 650KG |
Applications:
Touch screen: operation and display of various functions in the touch screen panel (winding length, weight, start, stop, interface switch, bandwidth selection, paper core height selection, etc.)
Gear:Strap width replacement does not require gear replacement, and the round-trip stroke is automatically calculated. Bandwidth spacing can be arbitrarily set through the touch screen.
Adjust the tension:The winding speed is synchronized by the displacement sensor of the swing arm to achieve constant tension winding.
Winding smoothness:Weight measurement, meter measurement,One-click button spring air expansion reel, 9-32MM bandwidth arrangement automatic calculation, side roller fitting guide belt winding, winding end face flat, uniform spacing.
